Nazvala som túto emulziu včelou, lebo je v nej veľa včelieho vosku a med. Je naozaj len pre suchú pokožku. Recept som našla tu, pozrite sa naň, ale trocha som doň pridala glycerín a kyselinu hyalurónovú a prehodila som ho do gramov a aj postup som troška zmenila. A asi som sa aj trafila, lebo vyšiel. :-))))
Vraj je to recept starý 2000 rokov a vymyslel ho grécky lekár a mal by to byť chladivý a upokojujúci krém, ktorý "znižuje množstvo vrások a ďalšie prejavy starnutia"(jupííííííí!). Len čo so mnou, keď už budem odteraz taká vychladená a upokojená, bez vrások a ďalších prejavoch starnutia????????
Na 157,9 g krému budete potrebovať:
ponorný mixér, 2 nádoby na zohrievanie zmesí a tretiu na zohrievanie vody - vodný kúpeľ, váhu, lyžičky, stierku a
46 g ružovej vody
4 g glycerínu
0,5 g kyseliny hyalurónovej
80 g mandľového oleja
17,4 g včelieho vosku nastrúhaného
8 g medu
1,5 g EO - ja som nedala
5,56 g prírodného konzervantu Leucidal (troška menej ako 4 %, čo je maximálna dávka; menej však, napr. 1 %, nezaberá a krém splesnivie). Ak máte iný konzervant, dajte ten podľa výrobcom určeného dávkovania.
POSTUP
Vo vodnom kúpeli rozpustite olejovú fázu s medom. Odstavíte a necháte mierne vychladnúť. Včelí vosk sa topí pri vyšších teplotách (62 - 65 °C), tak si nezúfajte, ak mu to troška potrvá. Potom zmes vyberte z vodného kúpeľa a nechajte mierne vychladnúť - aby nebola úplne celkom tekutý. Včelí vosk zrazu začne hustnúť rýchlo, tak bacha na to - nič, nič a zrazu je hustý, hm.
Ja som vychladnúť nenechala a bola to chyba.
Medzitým si zohrejte vo vodnom kúpeli vodnú zmes. V pôvodnom recepte liali do mierne vychladnutej olejovej zmesi studenú vodu, to sa mi nejak nevidelo, bála som sa, že rozdielne teploty mi krém zrazia. Nenechala som teda nič vychladnúť, ale po troške som pridávala horúcu vodnú časť do horúcej olejovej, mixovala, a krém nie a nie zhustnúť (prečo asi, všakže...). Preto som po chvíli musela dať nádobu do studenej vody, aby krém rýchlejšie chladol a zhustol, nechala som ho odpočívať tak 3 minúty a znovu som mixovala. Nakoniec, keď už bol krém vychladnutý a tuhý, som pridala konzervant.
Nedávala som EO - vôňa vosku sa mi páči, ale pridala by som ho tiež na konci, keď už bude krém chladný.
Včelí vosk ako jediný emulgátor je dosť nestabilný, hoci v kréme je málo vodnej zložky a veľa tukovej, čo by mal udržať. Dôležité je, aby ste mixovali poriadne a aj dlhšie (preto elektrický mixér, nie ručný).
Po nanesení mám pocit, že sa mi dostalo niečo fakt výživné. Samozrejme, napackala som sa celá - keď už, tak už. Ale nie každému bude vyhovovať toľko včelieho vosku, si myslím. Toto bude výborný nočný krém pre širokú obec spotrebiteľskú, pre mňa často aj denný. Mám taký pocit, kyselina hyal. a glycerín bol dobrý nápad. Predstavujem si to takto - tie dve super hydratačné zložky mi včelí vosk ukotví v bunkách tváre a tam budú hydratovať a vypĺňať vráskové ryhy bez možnosti úniku - lebo včelí vosk ich nikam nepustí. Táto predstava sa mi veľmi páči. A tuším som aj razom opeknela!
:-DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Kleopetra
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára